Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce

Blížia sa najkrajšie sviatky v roku, na ktoré sa všetci tešíme. Vianoce sú sviatky pokoja a radosti. Je to čas, ktorý trávime so svojimi milovanými. Niekedy však môže byť predstava, či všetko stihneme, zdrvujúca. Zdvojnásobili ste svoj zoznam úloh nad rámec bežných denných povinností a rutín, to však nevadí. Pri dobrom plánovaní a organizácii sa dá všetko krásne stihnúť. Existujú spôsoby, ako sa pripraviť vopred, aby ste obmedzili zbytočný stres. Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť pocit pokoja, radosti a spokojnosti, je zaistiť, aby vaše prostredie bolo nerušené a pokojné.

Využite tento čas na organizáciu svojho domova, zbavte sa nepotrebných vecí, ktoré nemajú žiadne využitie a zbytočne zaberajú váš priestor, a zachránite deň.

Ak sa zamýšľate nad tým, ako efektívne zorganizovať svoje priestory a vytvoriť funkčný a ľahko udržateľný systém, tu je niekoľko tipov.

1. Potraviny

Vyberte všetky potraviny zo špajze von a roztrieďte ich. Odstráňte všetko, čo je po záruke. Rozdeľte potraviny podľa kategórií ako múka, cukor, cestoviny, ryža, veci potrebné na pečenie, alebo si vytvorte vlastný systém, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Vyčistite priestor a urobte potrebné zmeny. Vložte potraviny do vhodných dózboxov alebo košíkov, ktoré sa hodia do vašich priestorov, a starostlivo ich označte štítkami. Označenie má zásadný vplyv na udržanie poriadku. Pomôže vám vedieť, kde čo nájsť, ale aj kam to vrátiť.  Ak chcete raz a navždy dať stop chaosu a večnému neporiadku vo svojej špajze, nezaobídete sa bez kvalitných pomôcok na organizovanie. Bez nich sa len ťažko dá udržať dlhodobý poriadok. Výber správneho typu organizérov vám môže výrazne pomôcť pri jeho udržiavaní. Organizéry zabezpečia prehľadný a ľahko udržateľný systém. Dôležité je mať prehľad o tom, čo máte vo svojej špajze a čo treba dokúpiť. Už žiadne plytvanie potravinami. Presne viete, koľko vanilkového cukru alebo perníkového korenia dokúpiť na vianočné pečenie.

Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce - 14551e82 a711 44de a099 7a3d08b57a91 1 105 c 400x400 1
Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce - 722cb369 0588 4c45 b7e8 9b608a3a4d95 1 105 c 400x500 1

2. Hračky 

Hračky sú tiež veci, ktoré by ste mali pred Vianocami pretriediť, aby sme uvoľnili miesto pre nové. Sú hračky, z ktorých deti už vyrástli, iné sú poškodené alebo ich deti už nepoužívajú a zbytočne zaberajú miesto a prispievajú k neporiadku. Odporúčam dať do izby tri škatule: vyhodiť, darovať a ponechať. Pri deťoch je tiež veľmi dôležité, aby vedeli, že darovať hračky je skvelý spôsob, ako urobiť veľkú radosť ďalšiemu dieťaťu. Vytvoriť jednoduchý a hlavne ľahko udržateľný systém na hračky je u detí kľúčové. Čím jednoduchší systém, tým lepšie. Zhromaždiť podobné veci spolu a rozdeliť ich do kategórií, najmä pokiaľ ide o hračky, je dôležité. Barbie bábiky pomiešané s lietadlami sú receptom na katastrofu. Vyberte tie správne nádoby pre malé detské rúčky. Uľahčite im upratovanie, aby sa pre malé deti stalo zvykom. Označte hračky viditeľnými štítkami. Deti sa tak naučia, že všetko má svoje miesto. Keď niečo vytiahnu, budú vedieť, kam to vrátiť. Ak nevedia ešte čítať, vystrihnite obrázky ako štítky.

3. Kozmetika

Parfumy a kozmetika sú časté vianočné darčeky. Vianoce sú skvelý čas skutočne sa pozrieť na to, čo máte v kúpeľni. Odstráňte kozmetiku, ktorej vypršal dátum spotreby, ktorú ste tento rok ani nepoužili a zbytočne zaberá priestor. Ponechajte si iba tie veci, ktoré skutočne používate. Udržujte svoju kozmetiku ľahko prístupnú a organizovanú. Rozdeľte kozmetiku do kategórií ako starostlivosť o vlasy, telo, líčenie a každodenné potreby. Investujte do produktov na organizovanie, ktoré fungujú pre váš priestor. Používajte organizéry do zásuviek, obľúbite si ten pocit, keď otvoríte zásuvku a nájdete presne to, čo potrebujete a kedy to potrebujete. Veľmi obľúbeným pomocníkom na organizovanie je otočný organizér. Jednoduchým otočením si ľahko môžete vziať presne to, čo potrebujete.

Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce - img 1884 2 350x300 1
Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce - 39895016 de13 4b5d a562 1f6d06fd1067 1 105 c 400x600 1

4. Oblečenie

Predvianočný čas a zmena ročných období vám umožňuje pozrieť sa na svoj šatník z novej perspektívy. Pri pohľade do skrine si položte jednoduchú otázku, čo ste si tento rok na jar, v lete a na jeseň neobliekli. Ak máte oblečenie, ktoré iba zbytočne zaberá priestor, zbavte sa ho. Darujte ho a vôbec nemajte pocit viny. Niekomu urobíte veľkú radosť a to nehovorím o tom, že oblečenie, ktoré ste kedysi mali radi, nájde opäť využitie. Keď sa ma ľudia pýtajú, kde začať s organizačným procesom, vždy navrhnem začať v oblasti, ktorá je zvládnuteľná a dosiahnuteľná. Ak zbadáte priestor, ktorý funguje a poriadok je ľahko udržateľný, motivuje vás to organizovať aj ďalšie oblasti domova. Zásuvka v šatníku na ponožky, pyžamo, bielizeň alebo tričká je preto v čase pred Vianocami ideálna. Veď kedy je lepší čas na triedenie ponožiek? Odstránením obnosených a nepoužiteľných kúskov uvoľníte miesto pre nové. Neviem ako u vás, ale u nás sú ponožky ako vianočný darček na prvom mieste. Pri upratovaní a organizovaní šatníka tiež odporúčam vymeniť vešiaky. Nezáleží na tom, či sú drevené alebo plastové, dôležité je, aby boli rovnaké. Je to jednoduché, lacné a prinesie vám to okamžité výsledky. Ak aj neurobíte nič iné, zmena vešiakov môže a bude mať zásadný vplyv. Ponechajte si vo svojom šatníku len to, čo máte radi, čo skutočne nosíte a v čom sa cítite dobre.

5. Organizácia darčekového balenia

Keď máte väčšinu svojich vianočných darčekov kúpených, je načase začať premýšľať nad balením. Vďaka organizácii bude balenie darčekov jednoduchou úlohou bez stresu. Stále máte dostatok času na vyčistenie a usporiadanie darčekového papiera a všetkého potrebného na balenie. Určite máte niečo odložené z minulých Vianoc, no aj tu treba zahájiť proces čistenia.

Zbavte sa vecí, ktoré sú v zlom stave, napríklad roztrhaných mašlí, kúskov roztrhaného darčekového papiera, tašiek a predmetov, ktoré už nechcete alebo sa nedajú použiť. Vytvorte si zoznam a kúpte iba to, čo potrebujete.

Všetko, čo zostalo – mašle, tašky, visačky, nožnice a pásky – odložte a uchovajte. Použite plastové boxy alebo škatule, nezabudnite nádoby označiť štítkom, ktorý vám ušetrí čas pri hľadaní. Vyberte si miesto vo svojom dome, kde veci vždy nájdete, ak budete potrebovať zabaliť darček. Darčeky rozdávame v priebehu celého roka, a preto je praktické udržať potrebné veci dostupné. Uľahčí vám to život.

Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce - pink minimalist testimonial instagram 3 400x500 1
Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce - img 0625 500x500 1

6. Vstupná chodba alebo predsieň

Predsieň je prvé miesto, s ktorým prídeme do kontaktu pri vstupe do domu. Sú tam skrine na kabáty, stojany na topánky, miesto na odloženie kľúčov. Všetko má svoje miesto. Hneď pri vstupe do domu sa cítite príjemne a ste radi, že ste doma. Bez ohľadu na to, aký nábytok alebo vešiaky použijete, uistite sa, že skutočne fungujú. Kľúčové je vytvoriť funkčný a ľahko udržateľný systém, ktorý kabáty, kabelky, tašky, topánky, nákupné tašky a kľúče udrží na mieste a organizované. Veď zakopávať o topánky hneď, ako prídete domov, dokáže značne pokaziť náladu. Mať organizovaný a usporiadaný vstup do domu vám umožní vojsť bez stresu z neporiadku a byť pripravený na časté návštevy priateľov a rodiny.

7. Lekárnička

Nerada to hovorím, ale so zimou prichádzajú aj prechladnutia a obávaná chrípka. Bezpečne zlikvidujte exspirované lieky, urobte si zoznam toho, čo chýba a čo potrebujete doplniť a dokúpiť. Byť v čase núdze počas sviatkov pripravený na všetko je menej stresujúce, najmä ak máte malé deti. Uložte a zorganizujte svoju lekárničku. Zoraďte lieky podľa spôsobu použitia – lieky na teplotu, kašeľ, prvá pomoc – alebo si zvoľte spôsob, ktorý vyhovuje vám. Použite vhodné boxy a starostlivo ich označte štítkami, aby sa každý v domácnosti vedel zorientovať.

Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce - 20598817 40c7 4be4 b83c 17a815b7dcb7 1 105 c 500x400 1
Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce - 28073bcd cd59 4af7 ba42 2195f4f3b0d3 scaled 400x400 1

8. Vianočná výzdoba a dekorácie

Keď začnete vyťahovať výzdobu a prinášať vianočnú pohodu, vždy sa nájdu isté kúsky, ktoré sa rozhodnete nechať v úložnom boxe. Možno ste zmenili štýl výzdoby, no je v poriadku, ak nechcete na stromčeku každú jednu ozdobu.

Ak máte sentimentálny vzťah k vianočnej výzdobe, môžete ju uložiť do škatule so spomienkami. Využite tento predvianočný čas na stretnutie s priateľmi a ponúknite im svoje ozdoby a dekorácie. Neviete, komu by sa mohli hodiť. Spojíte príjemné s užitočným. Uchovávajte svoje ozdoby a dekorácie v starostlivo označených plastových boxoch s vekom. Nielenže ich ľahko nájdete, ale chráni ich to aj pred prachom a nečistotami.

9. Viac miesta v kuchyni

Ak chcete získať viac miesta v kuchyni a mať ju organizovanú, je potrebné vzdať sa niektorých vecí a reorganizovať.

Zbavte sa vecí, ktoré už nepotrebujete a nepoužívate. Budete prekvapení, koľko priestoru navyše týmto prvým krokom získate.

Zlikvidujte všetky riady a šálky, o ktorých viete, že ich nepoužívate. Ak máte niečo, čo skutočne nikdy nepoužívate a pravdepodobne ani nebudete v ďalšom roku používať, je dobré ich nechať ísť. Stroje na výrobu cestovín, zmrzliny, rôzne mixéry, elektrické otvárače plechoviek atď.

Ak sú položky pekné a funkčné, môžete ich kedykoľvek predať alebo darovať niekomu, kto ich dobre využije.

Skontrolujte všetky kuchynské pomôcky. Skutočne nie je potrebné mať príliš veľa rovnakých kusov. Zamyslite sa nad svojím najstresujúcejším dňom varenia alebo pečenia v roku a zamyslite sa nad tým, koľko ste ich v skutočnosti potrebovali. Nechajte si v kuchyni len tie, ktoré skutočne používate a potrebujete.

Ako zorganizovať a pripraviť svoj domov na Vianoce - callum hill gpvqtr0qm o unsplash scaled 400x550 1

10. Malé stoly

Zorganizujte a usporiadajte konferenčné stolíky, príručné stolíky, konzolové stolíky a nočné stolíky. Tieto oblasti sú často prehliadané.

Skúste použiť vhodné boxy alebo dekoračné košíky na usporiadanie predmetov, ktoré tam chcete mať. Všetko, čo potrebujete mať po ruke, je teraz pekne usporiadané  a schované. Nikde nie nič len tak voľne pohodené a navyše to aj lepšie vyzerá.

Cieľom organizácie je skrotiť neporiadok a dať stop nekonečnému chaosu. Vytvoriť funkčný a ľahko udržateľný systém, ktorý udrží poriadok. Udržiavať poriadok je oveľa jednoduchšie a menej stresujúce ako do nekonečna upratovať neporiadok. Stále vravím, že nejde o nedostatok miesta, ale o príliš veľa vecí. Zjednodušenie a organizácia vášho domova zmierni každodenné frustrácie, ušetrí vám čas a peniaze a urobí z vášho domova spokojné, pokojné a relaxačné miesto, kam sa chcete na konci dňa vrátiť.

Ak potrebujete vy alebo niekto na kom vám záleží ďalšiu pomoc, ale nie ste si istí, kde začať, obráťte sa na Tidies. Pomôžeme vám nielen vyriešiť konkrétne problémové oblasti, ale tiež vám ukážeme, ako si svoj vysnívaný priestor udržať.

Z interných dôvodov budú objednávky došlé od 23.4. do 30.4. expedované po 1.5. Ďakujeme za pochopenie.