Rady a tipy, ako usporiadať svoje priestory a udržať ich organizované

Organizácia si vyžaduje čas – môže to byť zdĺhavý a emotívny proces a myšlienka, že si všetko musíte urobiť svojpomocne, sa môže jednoducho zdať skľučujúca. Keď sa neporiadok vymkne spod kontroly, ľudia sa začnú cítiť preťažení a nevedia, odkiaľ začať. Preto radím klientom začať v malom, napríklad od zásuvky šatníka alebo kúpeľňovej skrinky. Keď zbadáte svoj novo zorganizovaný priestor, ktorý funguje, bude vás motivovať organizovať aj ďalšie oblasti svojho domova.

Mať organizovaný domov bez neporiadku naozaj nie je ťažké. Stačí si osvojiť niektoré základné návyky:

Každej veci treba nájsť svoje miesto a označiť ju štítkami. Označenie má kľúčový význam pre zachovanie priestoru, najmä ak ho využíva viac ako jedna osoba. Podstatné je nielen vedieť, kde čo hľadať, ale aj kam to vrátiť späť. Naučiť sa veci vrátiť späť na svoje miesto je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako zostať organizovaný. Ak niečo vyberiete a neuložíte to, neporiadok sa začne vracať.

Rady a tipy, ako usporiadať svoje priestory a udržať ich organizované - 9145503b 3845 433b b8f4 f49fe1f6e528 1 105 c 400x300 1
Rady a tipy, ako usporiadať svoje priestory a udržať ich organizované - pink minimalist testimonial instagram 400x400 1

Taktiež veľmi dôležitá je dokonalá očista. Väčšina ľudí má dobré úmysly, pokiaľ ide o riešenie neporiadku, ale keď emócie sa do toho zamiešajú emócie, situácia sa môže skomplikovať. To platí napríklad pri oblečení, kedy môže byť naozaj ťažké zbaviť sa niektorých kúskov, hoci ste ich už dlho nemali na sebe a s veľkou pravdepodobnosťou ani mať nebudete. Preto odporúčam umiestniť do šatníka box alebo škatuľu a tam ukladať oblečenie, ktoré nenosíte. Ak sa k nemu nevrátite niekoľko mesiacov alebo naň dokonca zabudnete, je na čase sa ho zbaviť.

Akýkoľvek neporiadok zbytočne zaberá drahocenný priestor. Trik, ako udržať svoje priestory organizované bez zbytočného neporiadku, spočíva v pravidelnom čistení obydlia od náhodných vecí, ktoré nemajú nijaké využitie. Odporúčam ponechať si iba tie veci, ktoré sú buď užitočné alebo ich máte radi. Keď prechádzate svojím domovom, opýtajte sa samého seba, či danú položku skutočne používate a či na ňu máte priestor. Ak na niektorú z týchto otázok odpoviete nie, zbavte sa jej!

Ďalšia rada, ako zredukovať neporiadok a chaos v domácnosti,  je mať funkčné systémy, špeciálne navrhnuté pre vaše potreby. Výber správneho typu organizérov môže výrazne pomôcť pri udržiavaní organizovaného domova. Pred nákupom pomôcok na organizovanie je potrebné dôkladne zmerať svoje priestory, aby ste sa uistili, že do nich hodia. Treba implementovať taký systém, ktorý vám pomôže zostať organizovaný. Pamätajme však, že to, čo je funkčné pre jedného, nemusí fungovať pre iného. Neexistuje žiadna iná metóda ako tá, ktorá vám vyhovuje.

Z interných dôvodov budú objednávky došlé od 23.4. do 30.4. expedované po 1.5. Ďakujeme za pochopenie.