Tri tvrdé pravdy, prečo sa nikdy nezbavíte neporiadku

Je veľa dôvodov, prečo mi ľudia volajú s prosbou o pomoc, ale všetci majú jednu vec spoločnú: príliš veľa vecí. Bežne sa cítia zavalení alebo udusení svojím priestorom. Ako organizátor sa snažím klientov ubezpečiť, že nie sú sami. Odstraňovanie neporiadku je proces, pri ktorom sa rozhodujete, či sú položky vo vašom priestore skutočne neporiadkom. Vecami, ktoré robia váš priestor neusporiadaným alebo chaotickým, ktoré nie sú užitočné, potrebné alebo vám neprinášajú šťastie v živote. Tento proces vám pomôže urobiť trvalú zmenu tým, že vám umožní pochopiť, prečo máte neporiadok.

Existuje celý rad dôvodov, prečo sa neviete odhodlať a dať navždy stopku chaosu vo svojej domácnosti. Môže to byť napríklad tým, že ste príliš zaneprázdnení alebo že sa nedokážete prinútiť urobiť rozhodnutie, pretože vám v tom bránia emócie.

Bráni vám niektorá z týchto prekážok zbaviť sa neporiadku?

Vina a ľútosť

„To odlož, to sa zíde.” Túto slávnu vetu pozná asi každý. Keď prechádzate svoj domov, nachádzate veci, na ktoré ste už zabudli alebo ich l nepoužívate a pravdepodobne ani nikdy nepoužijete. Sú to veci, ktoré skladujeme, lebo nám je ich ľúto vyhodiť, ale v skutočnosti sú iba neporiadkom. Sú to veci, o ktoré sa treba starať a mať pre ne miesto. Otázka je, či vám tie veci stoja za to. Zamyslite sa nad tým, ako to ovplyvňuje vás a vaše okolie. Ak sa rozhodujete, ktoré veci si ponecháte a čo darujete, zvážte, či naozaj danú vec potrebujete nevyhnutne k životu. Vina a ľútosť nie sú dôvody niečo si nechať. Ak to nepoužívate, nepotrebujete alebo nijakým spôsobom to neobohacuje váš život, bez ľútosti to dajte preč.

Sentimentálne

Darčeky, ktoré ľudia dostávajú, suveníry, spomienkové predmety, ktoré ľudia nemajú radi alebo nechcú, sú tiež ďalším veľkým pôvodcom neporiadku v domácnosti. Sú to veci, ktoré nemajú žiadne využitie, haraburdy, ktoré zbytočne zaberajú miesto. Ak niečo nepoužívate, nepotrebujete alebo nemáte pre danú vec miesto, zbavte sa toho a vôbec sa necíťte vinní. Keď si niečo necháte len preto, aby ste niekomu neublížili, z obavy, čo si o vás pomyslia, alebo z pocitu viny, môže vám to zabrániť žiť jednoduchý život bez neporiadku. Ponechajte si len tie veci, ktoré majú pre vás skutočnú hodnotu.

Deti

Pamätáte sa na časy, keď sa dedili postieľky pre deti a keď sa všetko, z čoho deti vyrástli, odkladalo pre vnúčatá? Tak to už neplatí. Odkladáte veci a z vášho domova sa stáva úložný priestor s nádejou, že raz niekto niečo bude chcieť. Z vlastnej skúsenosti viem, že je to dnes už ojedinelý jav. Mnoho ľudí si necháva veci s myšlienkou, že ich môžu chcieť ich dospelé deti alebo vnúčatá, aj keď nemajú miesto na ich uloženie. Ak máte veci, ktoré už nikto nevyužije, preč s nimi. Aj s tým starým kožuchom po babke.

Váš domov by mal byť miestom, kde sa vám bude dobre dýchať a kde vám z pliec spadne denný stres, len čo prekročíte prah. V Tidies máme nesmiernu radosť, keď môžeme poskytnúť potrebnú pomoc a podporu. Pomôcť vytvoriť domov, kde sa budete cítiť šťastní.

Z interných dôvodov budú objednávky došlé od 23.4. do 30.4. expedované po 1.5. Ďakujeme za pochopenie.