Pripravte si vrece na odpadky! Budeme zdieľať zoznam vecí, ktoré by sme v Tidies určite bez rozmýšľania vyhodili.
Usporiadanie vášho domova je viac než len usporiadanie vecí na poličke. Je to tiež o zbavení sa vecí, ktoré nepotrebujete, ktoré tvoria neporiadok a zbytočne zaberajú miesto. Pravdepodobne máte okolo seba haraburdy, ktorých by ste sa mali radšej zbaviť, od nadbytočných pier až po ponožky, ktoré nemajú pár, cez suveníry a rôzne nepotrebné čačky mačky.
Môžete tiež začať s týmto:
1. Kuchynské náčinie
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko kuchynského náčinia máte a koľko v skutočnosti potrebujete pravidelne pri varení? Koľko zbytočných duplikátov a nepotrebných vecí skladujete v zásuvke? Krájač na mango a podobné vychytávky, šesť kusov vývrtiek je zbytočné, treba ich vyradiť. Máme na to jednoduchý spôsob. Vyložte všetko zo zásuvky, vyčistite ju, urobte potrebné úpravy ak je to nutné, aby priestor fungoval a vložte do nej len to náčinie, ktoré skutočne potrebujete. A máte jednu peknú funkčnú zásuvku.
2. Písacie potreby
Ak to nepíše, tak prečo to držať. Raz za čas je potrebné urobiť očistu aj v pracovni a všetko nefunkčné, čo už doslúžilo treba vyhodiť. Profesionálni organizátori vždy vyhodia perá, ktoré nefungujú. Vyradia tiež nekvalitné ceruzky, ceruzky č. 2 bez gumy a vysušené fixy a zvýrazňovače bez uzáverov, lepidlá, ktoré nelepia. Jednoducho položky, ktoré sú už len smeti, tak preč s nimi.
3. Veci s vypršanou platnosťou
Pri dobrej organizácii je kľúčom odstrániť všetko, čo už neslúži. A to nielen potraviny po záruke, ale aj lieky a kozmetiku. Treba každú položku chytiť do ruky a rozhodnúť či zostáva alebo ide preč. Nezabudnite na bezpečnú likvidáciu.
4. Skladovacie riešenia
Pri mnohých pokusoch o zorganizovanie vašej domácnosti s dobrým úmyslom ste si zaobstarali rôzne košíky a nádoby a nakoniec nesplnili svoj účel a vytvorili ďalší neporiadok. Toto sú predmety, ktoré profesionálny organizátor vyradí. Keď to nefunguje, posuňte to ďalej. Organizácia vyžaduje dobrý systém, na ktorý treba trochu viac plánovania a dobrú stratégiu. Výber správnych pomôcok na organizovanie, aby priestor fungoval je zásadné. Ak si netrúfate a nemáte chuť vyhadzovať peniaze za niečo, čo aj tak nefunguje, požiadajte o pomoc profesionálneho organizátora. Nielenže ušetríte veľa času a energie s plánovaním a výberom pomôcok, ale v konečnom dôsledku to ušetrí aj Vašu peňaženku.
5. Hobby potreby
Keď skončíte so záľubou, profesionálni organizátori odporúčajú darovať vybavenie niekomu, kto ho bude používať. Či už máte boxovacie rukavice, vybavenie pre rybára, ale už nerybárčite, kempingové vybavenie alebo súpravu vodových farieb, známky, mince a veci podobné, ak ich už nepoužívate, zbavte sa ich.
6. Zastaralá technológia
Videorekordér a hifi veža bol kedysi sen, ale boli nahradené modernejšou technológiou, takže treba sa im poďakovať a poslať ich do elektronického neba. Na Slovensku máme možnosť bezplatne odovzdať nepotrebné spotrebiče v elektropredajniach (ide o spätný odber), na zberných dvoroch v mestách a obciach alebo prostredníctvom mobilných zberov.
Recyklujte diskety a staré notebooky, zastarané telefóny, kazety VHS a ďalšie položky, ktoré už nikdy nebudete používať, preč s nimi.
7. Veci na opravu
Všetky tie rozbité vázy, ktoré čakajú na opravu, profesionálni organizátori to buď opravia, alebo zlikvidujú a vy by ste tiež mali. Ak ste ho už vymenili, nechýba Vám alebo je oprava príliš nákladná, nemá zmysel si túto položku nechávať.
8. Návody
Ach, tie návody. Zahoďte príslušenstvo, rôzne návody a brožúry s pokynmi, ktoré sú súčasťou vecí, ktoré už nevlastníte, ako je návod na obsluhu odšťavovača, ktorý ste mali pred desiatimi rokmi.
9. Tajné zásoby
Dokonca aj profesionálni organizátori uchovávajú také zvláštne veci, ako sú poháre od zaváranín alebo vymytých sklenených nádob zo sviečok. Kľúčom je však vedieť, kedy šetríte príliš veľa a stávajú sa neporiadkom. Napríklad, ak ste si nechali každú gumičku z každého nákupu čerstvých produktov, potom je čas nejaké vyhodiť. Prázdne nádoby od zmrzliny alebo vedierka, tie profesionálny organizátor automaticky vyhodí.
10. Reklamné predmety
Pokúste sa odolať tomu, aby ste si domov priniesli zdarma veci ponúkané na rôznych výstavách, veľtrhoch, prednáškach a konferenciách. Všetky tie lákavé ponuky za nazbierané body ako šálka s názvom kávy, skúste sa tomu vyhnúť. Profesionálni organizátori vyhadzujú nadbytočné nástenné kalendáre, reklamné hrnčeky na kávu, fľaše s vodou polepené logami, otvárače na fľaše a prívesky. To, že je to zdarma neznamená, že to aj potrebujete.
11. Veci, ktoré nemajú pár
Koľko ponožiek alebo rukavíc, ktoré nemajú pár, máte vo svojom šatníku? Ak sú to veci, ktoré fungujú iba v páre a vy ste jedno beznádejne stratili alebo zničili, tak prečo si nechať druhé?
12. Nefunkční pomocníci
Profesionálni organizátori nemajú radi čistiace pomôcky na udržiavanie poriadku, ktoré nezvládajú svoju prácu, sú nefunkčné a poškodené. Ak má predmet pomôcť uľahčiť Vám upratovanie, no sťažuje ho, vyhoďte ho. To zahŕňa prasknutú lopatku, rozbitý kôš na bielizeň, metlu s rúčkou, ktorá neustále padá a deravé vedro.
13. Darovacia taška
Tá taška s vyradenými vecami, ktoré chcete darovať sa Vám už mesiac vozí v kufri auta alebo ju stále doma prekračujete je načase, aby ju odovzdali niekomu komu ešte poslúžia. Profesionálni organizátori majú naplánované vyzdvihnutie vecí za odvoz alebo bežne odkladajú veci na darcovskom mieste napríklad Humana, alebo rôzne zberné kontajnery kdekoľvek po obci, aby ste zabránili ich hromadeniu doma.
14. Trofeje a ocenenia
Získať ocenenie alebo trofej je znak výkonu, na ktorý je každý hrdý. Ocenenia sa však doma častokrát hromadia a už uvažujete, že z pohárov, ktoré ste získali asi začnete piť kakao, už sú všade aj v kuchyni. Len preto, že je na nich vyryté Vaše meno, neznamená, že si ho musíte ponechať navždy. Profesionálni organizátori uchovávajú spomienku tým, že vyznamenanie odfotia a potom ich darujú. Nechajte si len tie, ktoré pre Vás majú veľkú hodnotu.
15. Lapače prachu
Lapače prachu sú bezpochyby na zozname všetkých profesionálnych organizátorov. Patria sem rôzne dekorácie a vázičky, zbierky, o ktoré sa nestaráte, a drobnosti, ktoré nemajú veľmi zvláštny význam. Skúste sa tiež vyhnúť kupovaniu suvenírov a rôznych magnetiek na Vašich dobrodružných cestách po svete. Zbytočne to stojí peniaze, na nič to neslúži a iba vytvárajú neželaný neporiadok. Suveníry sú pre profesionálneho organizátora tabu.
16. Položky s dobrým úmyslom
Mať dobré úmysly je dobre. Ak si dáte záväzok, že každý deň budete bicyklovať a s dobrým úmyslom si zaobstaráte stacionárny bicykel. A teraz slúži už len ako mŕtvy sluha na odloženie oblečenia v spálni. Čo tak ho už konečne dať na Bazoš a predať. Predajte alebo rozdajte veci, ktoré ste si kúpili s nádejou, že urobíte zmenu, ale zmena sa neudržala.
17. Kuchárske knihy
Knihy sú vzácne, o tom niet pochýb, ale ak je prečítaná, posunieme ju ďalej alebo vymeníme. Kuchárske knihy trochu stratili svoj účel v čase, kedy máme kulinárske inšpirácie online. Nie všetky používame a možno už aj žiadnu. Nechajte si iba tie, ktoré sú Vám drahé a zvyšné darujte.
18. Zbierka obalov na darčeky
Takmer v každej domácnosti, ktorú organizujeme sa nachádza veľká taška plná ďalších tašiek, ktoré ste získali pri nákupe oblečenia. Je to taký zvyk ich odkladať a oni sa len kopia a množia a nijak neslúžia. Tak to určite musia preč alebo ich zrecyklujte a použite ako vrecko na odpad a potom vyhodíte. Pri každej pokladni sa Vás opýtajú, či si prosíte tašku, ak to nie je nutné, neberte si ju. Je to láskavé aj voči životnému prostrediu a aj sebe prejavíte veľa lásky tým, že si nevytvárate doma zbytočný neporiadok. Ďalšími položkami, ktoré sa zaraďujú do zoznamu vyhoďte, sú zvyšky darčekového balenia, zamotané rolky stuhy a vyblednuté darčekové tašky.
19. Spotrebiče, čo neslúžia
Nemohli ste odolať tomu a teraz ste opäť majiteľom najnovšieho šialenstva v oblasti kuchynských spotrebičov, mašinky na pravé talianske rezance alebo iného nevyhnutného predmetu, ktorý nikdy nepoužívate. Profesionálni organizátori Vám pripomínajú, že ponechaním spotrebičov, ktoré nepoužívate, sú nefunkčné a nijak neslúžia a zbytočne zaberajú miesto vo Vašej domácnosti, ktoré by ste inak využili na veci, ktoré skutočne potrebujete. Preto je najlepšie sa ich čo najlepšie zbaviť.
20. Vešiaky
Málokedy nájdete prázdne a nejednotné vešiaky v skrini profesionálneho organizátora. Jednoduchý spôsob ako začať s organizáciu šatníka je vymeniť vešiaky. Vyčistite neporiadok tak, že drôtené vrátite do čistiarne, všetky plastové, potom pustite ostatné nepoužívané vešiaky, ako sú tie so slabými sponami a malé vešiaky, ktoré sa nešmýkajú na tyči skrine alebo na nich nedrží blúzka. Bez ľútosti vyhoďte. Drevené vešiaky sú výborné na ťažké veci ako kabáty a zimné bundy. Na oblečenie ako blúzky a tričká sú vhodné slim sametové vešiaky. Viac sa ich zmestí do skrine a oblečenie sa nešmýka.
21. Náhodné papiere
Urobiť poriadok v dokumentoch a dôležitých papieroch vyžaduje odhodlanie. Zbavte sa neplatných kupónov, letákov, bločkov a všetkých papierov, ktoré sa Vám povaľujú na stole. Zrecyklujte staré zmluvy a faktúry a zorganizujte si ich spôsobom, ktorý Vám dáva zmysel, aby boli priehľadné a vedeli ste všetko nájsť. Veď je stresujúce, keď súrne potrebujete lekársku správu a neviete si spomenúť, kam ste ju položili.
Jednoduchý spôsob, ako obmedziť množstvo vecí, je dať si pozor na to, čo prinášate do Vašej domácnosti a zvážiť či danú položku skutočne potrebujete. Niekedy vzdať sa vecí je veľmi ťažké, najmä ak sa do toho zamiešajú emócie. Treba myslieť na to, že sú to len veci, ktoré Vás nevlastnia, ale Vy ich a to znamená, že Vy rozhodujete.
Ak si netrúfate alebo len potrebujete spoločníka počas celého procesu skúste požiadať o pomoc profesionálneho organizátora. Pomôže Vám sa ľahšie sa rozhodnúť.