Ako si zorganizovať potravinovú skriňu.

Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - wwwtidiessk

Organizovaná kuchyňa má niekoľko výhod, a je to cesta k úspechu. Nielenže je to praktické, prehľadné a funkčné. Ľahšie sa v nej udržiava poriadok, čo vedie k čistote a čistota vedie k zdravšiemu vareniu. No a nehovoriac o tom, ako výrazne organizovaná kuchyňa uľahčuje varenie a prípravu jedál. Rozhodnutie pristúpiť k tomuto kroku je dobrý začiatok. Či sa už rozhodnete pustiť do toho na vlastnú päsť alebo využijete služby a pomoc profesionálov. Každý spôsob je správna cesta.

Ísť profesionálnou cestou má viac výhod, my to vlastne všetko urobíme za vás, čo šetrí veľa času, energie a vieme, čo je pre váš priestor, potreby a životný štýl to pravé. Všetko s vami skonzultujeme, aby to bolo presne vám na mieru.

No a ak ste sa rozhodli ísť do toho sami, tak tu je pár tipov ako začať a na čo si dávať pozor:

  • Skôr než sa rozhodnete zorganizovať potraviny vo vašej kuchyni, je dôležité, aby ste si prešli svoj priestor. Častokrát sa stáva, že bez dobrého systému a dočasných riešení, ktoré aj tak zlyhali, sa ten priestor trochu preplnil. Pozrite a zvážte aké potraviny potrebujete skladovať a z toho vychádzajte. Je veľa spôsobov ako zorganizovať potraviny v kuchyni. Vy si musíte vybrať správny pre vás a váš priestor.
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 5117
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 3987 2
  • Výber správnych organizérov a dóz na potraviny je kľúč. Určite odporúčam investovať do kvalitných produktov, ktoré sú funkčné a aj niečo vydržia. Tak si poviete idem na to a otvoríte si stránku, e-shop, kde sa dajú kúpiť všetky tie super veci, čo vám konečne už udržia poriadok v kuchyni. A teraz príde otázka, ktoré dózy sú vhodné pre môj priestor, aká veľká musí byť dóza, aby poňala 1 kg múky, zmestí sa mi to tam rozmerovo? Ako si vybrať, aby to dávalo aj zmysel a malo to fakt efekt? Chceme vám to uľahčiť, tak vám poradím. Budeme vychádzať z našej stratégie a skúseností z praxe, už sme organizovali množstvo kuchýň a naozaj skoro každá bola inak.
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 3987 5
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 3169
  • Najskôr si dôkladne zmerajte všetky zásuvky, police a skrinky. Šírka, hĺbka i výška. Podľa toho musíte vyberať organizéry, aby to dávalo zmysel a sedelo rozmerovo. Zvážte, aké potraviny chcete skladovať v dózach. Je dobré mať práve tie, ktoré najčastejšie používate, a čo najviac potravín presypať. Je to prehľadnejšie, ľahšie sa to udržiava, zbaví vás to obalov a samozrejme je to čisté. Takže poďme k veci: do zásuviek sú vhodné dózy Emsa Optima, majú priehľadné veko, na ktoré sa lepí štítok, umožnia vidieť obsah, a je to prehľadné. Na 1 kg múky je vhodná 2,2 l dóza, ja odporúčam dózu s neposuvným vekom, múka sa sype trochu ťažšie a pri vysýpaní by mohla trochu prášiť, ale veko sa dá dať dole na oboch, takže nie je to až taký problém. Aby sa ste sa uistili, či sa dóza zmestí do zásuvky alebo poličky, jej min. hĺbka musí byť 23 cm. Do 2,2 l dózy sú ešte vhodné potraviny ako práškový cukor, ryža, cestoviny, cereálie a pod. Dóza s obsahom 1,6 l je vhodná na strukoviny, cukor kryštál, granko, krupica, soľ, každý to má inak. Najlepšie sami viete aké potraviny používate, a z toho vychádzajte. 1,0 l dóza je ideálna napríklad na kus-kus, strukoviny, chia semienka, quinou, mak, kukuričný škrob, ale to je všetko len príklad, vy si to musíte prispôsobiť. No a potom je dóza s obsahom 0,45 l a tam si môžete dať rôzne semienka, napr. tekvicové, ľanové, sezam, to čo si dávate do raňajkovej kaše. Do zásuvky s rozmerom cca 50×47 cm sa zmestí 12 kusov, ale zmerajte si dôkladne a vypočítajte, aby vám to sedelo. Dózy sa dajú na seba stohovať, čo je super efektívne využitie vertikálneho priestoru. 
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 3987 4
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 2216
  • Všetko musíte prispôsobiť svojim potrebám. Treba si vytvoriť kategórie potravín, aby to dávalo zmysel. Čo sa zásob týka, dávajte podobné položky spolu – cestoviny, strukovina, pečenie, puding, sladkosti, snack, konzervy, rybičky a pod. Neodporúčam veľké zásoby, majte potraviny v dózach, a len malé množstvo zásob. Je zbytočné mať desať balení cestovín, len vám to zaplní priestor, najmä ak je obmedzený. Použite vhodné boxy, otočné organizéry a nezabudnite na meranie, aby to dávalo logiku a všetko rozmerovo sedelo. Môžete si napríklad vytvoriť raňajkovú zásuvku na ovsené vločky, cereálie, rôzne kaše a semienka, zase použite vhodné dózy, na cereálie sú super OXO POP
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 4027
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 4121
  • Tak už máte plán. Vybrané organizéry treba už len objednať a čakať na ich doručenie. Ak by ste si neboli istí, neváhajte nám napísať, radi vám pomôžeme a poradíme. Už sa len tešiť ako si všetko krásne zorganizujete.
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 6940
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 2518
  • Organizácia vyžaduje viac času a energie. Treba rátať s tým, že nejaký ten čas vám to zaberie. Musíte vybrať všetky potraviny von, chytiť každú položku do ruky a skontrolovať dátum spotreby. Potraviny, ktoré chcete mať v dózach si dávajte bokom a ostatné už môžete ukladať priamo do boxov podľa kategórií, ako som už písala. Dózy treba pred nasypaním potravín umyť. Dózy sú vhodné aj do umývačky. Treba byť k nim aj tak jemný, nepoužívajte abrazívnu časť hubky, poškodila by sa. Takže nasypete potraviny do dózy, a čo je veľmi dôležité, samozrejme sú štítky. Nezabudnite si vytlačiť, napísať, ak by ste nemali možnosť, dajú sa kúpiť u nás eshope. Vytlačíme presne podľa požiadaviek.
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 3987 9
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 4121 2
  • Vyčistite celý priestor a poukladajte dózy do zásuviek, tak isto boxy zo zásobami, super praktické je použiť otočný organizér. Odporúčam 50 cm priemer ten je na konzervy, pochutiny, med, oleje a pod., do potravinovej skrine s rozmermi cca 50×55 cm ideál. Jednoduchým pootočením si môžete vziať čo potrebujete a nemusíte sa prehrabávať v policiach. 
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 1031
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 3987
  • Teraz v kuchyni môžete mať ešte také veci, ako formičky na pečenie, duplikáty kuchynského náčinia, taktiež lekárničku, rôzne drobné náradie, čo potrebujete mať po ruke, no každý to má inak. Aj tu použite spôsob, podobné položky spolu a vložte ich do jednoduchých boxov s vekom, ktoré sa dajú na seba stohovať. Každý priestor v kuchyni musí byť maximálne efektívne využitý. My používame boxy z OBI a sú fakt super. Nezabudnite na štítky, je to dôležité na zachovanie priestoru. 
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 3987 8
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 3269

Teraz keď máte všetko usporiadané, tak sa môžete tešiť, my sa v Tidies budeme tešiť s vami. Je to veľký pocit úľavy, má to naozaj zmysel, lebo vám to výrazne uľahčí život. Organizáciu treba vnímať ako investíciu do vybavenia domu, tak ako si vyberáte kvalitné okná alebo spotrebiče, toto je podobná položka. Investujte do kvalitných produktov, zamerajte sa viac na kvalitu ako kvantitu. Nenechajte sa oklamať nízkou cenou. Nie všetko čo je lacné, je aj kvalitné. Radšej postupne investujte po malých krôčikoch, ale nech to je už ako sa patrí. Vy si to zaslúžite, robíte to tiež aj z lásky k sebe a svojmu domovu. Veď starať sa o rodinu, domácnosť a ešte v tom všetkom chaose vychovávať deti, vôbec nie je jednoduchá úloha. Tak šťastné organizovanie a nezabudnite, že požiadať o pomoc profesionála vôbec nie je zlé. My sme pripravení vám pomôcť.

Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 7042
Ako si zorganizovať potravinovú skriňu. - img 3987 6

Z interných dôvodov budú objednávky došlé od 23.4. do 30.4. expedované po 1.5. Ďakujeme za pochopenie.