Jednoduché pravidlá pre neusporiadaných ľudí, ktorí chcú mať poriadok

Mnohí klienti využívajú moje služby nielen na vytvorenie nejakého systému, ale aj na to, aby som ich inšpirovala, aby si svoj domov opäť zamilovali. Môžete sa opýtať, či je to možné a moja odpoveď je ÁNO! Cieľom Tidies nie je len usporiadať a zorganizovať, ale pomôcť urobiť potrebné zmeny na vytvorenie nového zjednodušeného a pokojného priestoru. Aby práca bola ľahšia a život bol o niečo krajší. Naučiť sa milovať svoj domov je o prijatí toho, čo sa môže a nemôže zmeniť. Začnite svoju transformáciu pomocou týchto jednoduchých tipov, ktoré Vám možno zmenia život! Život nie je dokonalý, ale váš domov môže byť.

 

  1. Musíte sa vzdať vecí, ktoré neslúžia

 

Koľko vecí máte?

A tu sa to všetko začína. Prvý a veľmi dôležitý krok decluttering. Dajte preč všetko, čo už neslúži, je nefunkčné a nepotrebujete.

Ak máte skriňu preplnenú oblečením a ani neviete, čo vlastníte, a kde čo máte hľadať, „máte príliš veľa vecí”. Je to príliš chaotické a bude ťažké všetko upratať a žiť organizovane. A prečo by ste mali upratovať veci, ktoré ani nechcete? Treba sa len do toho pustiť. Urobte si kôpky DAROVAŤ, PREDAŤ, VYHODIŤ, PONECHAŤ a uvídíte ako to začne ubúdať. Darovaním urobíte niekomu radosť a Váš domov získa priestor na dýchanie.

 

  1. Začnite v malom

 

Nepreťažujte sa tým, že si naberiete viac ako dokážete zvládnuť. Neporiadok sa nevytvoril za jednu noc a sila vôle je obmedzený zdroj, a pravdepodobne nezmeníte ani spôsob ako ste doteraz žili. Vybudujte si sebadôveru, nezahlcujte sa všetkými zmenami, s ktorými sa musíte vysporiadať a držať krok. Malé kroky zabezpečia, aby ste nezišli z cesty a začali žiť organizovane, aby to vyhovovalo Vám a cítili ste spokojnosť.

Začnite napríklad jednou zásuvkou alebo skrinkou v kúpeľni. Skúste to, budete vidieť ako priestor dokonale funguje a poriadok je udržateľný. Bude Vás to motivovať usporiadať aj ďalšie oblasti domova. Detské kroky, priatelia, skúste to.

 

  1. Vytvorte si systém na mieru

 

Urobili ste rozhodnutie usporiadať Vašu domácnosť a zmeniť spôsob, ako ste doteraz žili. Čo je teraz dôležité. Vytvoriť systém tak, aby bol poriadok udržateľný a život o niečo ľahší – potrebujete dobrú stratégiu. Pri hľadaní dokonalého systému presne na mieru pre Váš priestor tak, aby ladil s Vašimi potrebami a životným štýlom potrebujete mať plán.

Skôr ako začnete nakupovať rôzne organizéry a košíky nezabudnite zmerať priestor. Treba si rozmyslieť, čo a kde chcete uložiť, aké potraviny chcete skladovať v dózach a tomu prispôsobiť organizér tak, aby bol priestor maximálne efektívny. Neviete, ktorý organizér je vhodný pre Váš priestor, neváhajte požiadať o pomoc profesionála. Profesionálni organizátori venujú veľa hodín vytváraním systémov priestorov a majú veľa skúseností z praxe. Je to spôsob ako ušetriť veľa času a nemusíte byť na to sami. Niekedy to môže byť zdrvujúce, takto budete mať dobrého spoločníka na ceste počas celého procesu.

 

  1. Pozornosť venujte oblastiam s vysokým vplyvom

 

Najväčšiu pozornosť by sme mali venovať chaotickým oblastiam, ktoré Vás stresujú, ovplyvňujú najviac a bránia Vám lepšie žiť. Nájdite si čas, aby ste to zistili. Možno je to skriňa na potraviny, ktorá vo Vás vyvoláva úzkosť pri každom otvorení, lebo neviete nič nájsť a nemáte ani prehľad o tom, čo máte a čo už treba dokúpiť. Možno je to Vaša predsieň, pretože všetko je všade a nič nemá svoje miesto, nemáte si kam odložiť kľúče, nemáte žiadny systém, to znamená, že ich hľadáte na poslednú chvíľu. Je to zbytočne stresujúce a toľko času stratíte.

 

  1. Dajte všetkému domov

 

Ak chcete, aby Vaša domácnosť bola vždy usporiadaná a toho upratovania nebolo tak veľa. Treba si osvojiť zvyk, že vždy všetko po použití vrátite na svoje miesto. Každý predmet, každá položka vo Vašom dome musí niekam smerovať, treba jej nájsť domov. Nie je nič horšie, keď držíte predmet v ruke a neviete kam ho umiestniť.

 

  1. Podobné položky spolu

 

Skladujte podobné položky spolu. Na začiatku akéhokoľvek organizačného projektu začnite čistením, triedením a udržiavaním podobných položiek pohromade. Či už v skrini, kuchyni, špajzi alebo garáži, keď budete mať veci pohromade, budete mať poriadok. Napríklad v špajzi cestoviny, cukor a pečenie alebo úžitkové veci ako sú lepiace pásky. Baterky a pod. Všetko musí mať svoje miesto, aby ste mali predstavu kam umiestniť všetko, čo prinesiete do Vášho domova.

Obzvlášť užitočné je to, keď o 3:00 v noci náhle potrebujete detský Panadol.

 

  1. Označte svoje systémy

 

Upozornenie:

Opakujte po mne štítky, sú veľmi dôležité a sú kľúč k uchovaniu priestoru. A toto, my profesionálni organizátori, nemôžeme viac zdôrazniť. Existuje na to dôvod, prečo je označovanie vecí na konci celého procesu také dôležité. Keď viete, čo kde nájsť, viete aj kam to vrátiť späť, a tak si dlohodobo udržíte poriadok, ktorý si len udržujete. Obzvlášť, ak Vás je doma viac. Nejako podvedome Vás to núti dať to tam, kam to jednoducho patrí, až si z toho urobíte zvyk. A to je cieľ celej organizácie. Skúste to a uvidíte, ako ste mohli bez nich žiť.

  1. Menej nakupujte

Pri každej organizácii, keď začnete triediť a vyhadzovať, čo nepotrebujte si uvedomíte, koľko peňazí ste minuli za veci, ktoré nijako neslúžia. A to je dôvod, aby ste sa zamysleli nad prinášaním nových vecí do Vášho domova, robte to menej a v menších množstvách.

Vždy keď máte nutkanie niečo kúpiť, tak si položte otázku. Potrebujem to? Mám na to miesto? Potrebujem ďalšie 15. sako? Pre veľa ľudí je nakupovanie, dokonca aj praktických vecí, prostriedok krátkodobého potešenia, skúste tomu odolať. Dávajte si pozor na spúšťače. Organizácia nie je len o poriadku, je to dôležitý krok naučiť sa žiť s menším množstvom, čo Vám samozrejme aj ušetrí peniaze. Nájsť rovnováhu medzi tým, čo potrebujete a chcete, je disciplína.

 

  1. Spokojnosť s každým uprataným priestorom

 

Je to ako sa hovorí: „Energia prúdi tam, kam smeruje pozornosť.“ Ak sa vedome nakloníte k spokojnosti každého priestoru, ktorý upratujete, táto radosť a pocit hrdosti Vás poženú vpred.

Je to taký tajný trik, ako urobiť akúkoľvek pozitívnu zmenu vo svojom živote. Zorganizujte si niečo. Veď organizácia znamená, keď otvoríte zásuvku, ktorá je prehľadná a usporiadaná a cítite pocit spokojnosti. Tak šťastné organizovanie.

Hovorím to stále, ale nikdy nejde o nedostatok miesta, ale o príliš veľa vecí. Zjednodušenie a usporiadanie Vášho domova zmierňuje každodenné frustrácie, šetrí Váš čas, peniaze a robí z Vášho domova pokojné, spokojné a relaxačné miesto, kam sa chcete na konci dňa vrátiť.

Z interných dôvodov budú objednávky došlé od 23.4. do 30.4. expedované po 1.5. Ďakujeme za pochopenie.